gresbud

Jak dobrać odpowiednie rynny?

Aby rynny spełniały swoją rolę, muszą być dobrze dobrane do wielkości i kształtu dachu oraz wykonane z odpowiedniego materiału. W tym wpisie podpowiemy ci, jak dobrać odpowiednie rynny i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje rynien i materiały

Na rynku dostępne są różne rodzaje rynien, które różnią się między sobą kształtem, średnicą i materiałem. Najpopularniejsze są rynny półokrągłe, które pasują do większości dachów. Istnieją też rynny kwadratowe, trapezowe czy ozdobne, które nadają się do dachów o specyficznym charakterze.

Pod względem materiału możemy wyróżnić rynny plastikowe (PVC) i metalowe. Rynny plastikowe są tanie, odporne na uderzenia i korozję oraz łatwe w montażu. Ich wadą jest jednak duża rozszerzalność cieplna, która może powodować pękanie lub odkształcanie się rynien. Rynny metalowe są trwałe, wytrzymałe i estetyczne. Mogą być wykonane z różnych metali, takich jak ocynk, aluminium czy miedź. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, np. ocynk jest tani i odporny na warunki atmosferyczne, ale może rdzewieć; aluminium jest lekkie i nie koroduje, ale jest droższe; miedź jest elegancka i naturalnie się starzeje, ale jest bardzo kosztowna.

Dobór średnicy i kształtu rynien

Aby dobrać odpowiednią średnicę i kształt rynien, należy wziąć pod uwagę wielkość i nachylenie dachu oraz ilość opadów w danym regionie. Im większa jest powierzchnia dachu i im bardziej jest on stromy, tym większa musi być średnica rynien i rur spustowych, aby zapewnić swobodny przepływ wody. Z kolei im więcej pada deszczu lub śniegu w danym miejscu, tym większa musi być wydajność systemu rynnowego.

Co do kształtu rynien, to zwykle nie ma on dużego znaczenia dla ich funkcjonalności. Ważniejsze jest to, aby pasowały one do stylu budynku i harmonizowały z pokryciem dachowym. W Lublinie rynny półokrągłe są uniwersalne i pasują do większości dachów. Rynny kwadratowe lub trapezowe nadają się do dachów o prostych liniach i nowoczesnym wyglądzie, z kolei rynny ozdobne, np. z falistym brzegiem, mogą być dobrym wyborem dla dachów o charakterze rustykalnym lub historycznym.

rynny

Certyfikaty i referencje

certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat

Partnerzy Gresbud

partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud