gresbud

Wienerberger Porotherm

Nowoczesna ceramika budowlana

Do najbardziej innowacyjnych produktów z ceramiki służącej do wznoszenia ścian należą poryzowane pustaki ścienne Porotherm.
Ceramika poryzowana Porotherm to nowoczesne materiały do budowy ścian domu. Wszystkie zalety tradycyjnie produkowanych wyrobów ceramicznych zostały dzięki procesowi poryzacji wzmocnione – to materiał m.in. cieplejszy, lepiej “oddychający”, bardziej precyzyjny wymiarowo, łatwiejszy w stosowaniu i bardziej ekonomiczny podczas budowy i eksploatacji domu.

Poryzacja

Produkcja ceramiki poryzowanej w stosunku do ceramiki tradycyjnej wprowadza dodatkowy etap. Glina, zanim trafi do urządzeń formujących, jest mieszana z mączką drzewną lub trocinami. W piecu, w bardzo wysokiej temperaturze ulegają one spaleniu, pozostawiając w spieczonej glinie mikropory, czyli miniaturowej wielkości puste przestrzenie wypełnione powietrzem. To dzięki nim pustaki są lżejsze i mają znacząco lepszą izolacyjność cieplną niż tradycyjna ceramika.
Poryzacja pozwala także utrzymać stabilną wilgotność powietrza na poziomie zbliżonym do warunków naturalnych. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia ścian i rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

(zdjęcia)

Doskonała izolacyjność termiczna

Zdolność stawiania oporu ciepłu uciekającemu z wnętrza domu cegła poryzowana zawdzięcza m in. mikroporom utworzonym w strukturze ceramiki.

Akumulacja cieplna

Ceramikę poryzowaną cechuje doskonała zdolność akumulacji ciepła. Cegły pełne z ceramiki bardzo wolno oddają ciepło dzięki dużej gęstości objętościowej, pustaki z ceramiki poryzowanej zaś za sprawą systemu szczelin i porów, które utrzymują nagrzane powietrze wewnątrz.

Stateczność cieplna

Utrzymanie ciepła i jego stopniowe uwalnianie jest wynikiem akumulacyjności pustaków poryzowanych. Stateczność cieplna ścian ceramicznych jest podstawowym parametrem wpływającym na mikroklimat wnętrz – w zimie zabezpieczają przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń a w lecie przed ich przegrzaniem. Im większą zdolność akumulowania i utrzymania ciepła mają ściany budynku, tym stabilniejsze i bardziej komfortowe warunki panują w pomieszczeniach, zarówno zimą, jak i latem.

(zdjęcia)

Wyprofilowane powierzchnie boczne pustaków

Wyprofilowane powierzchnie boczne w systemie „pióro i wpust” ułatwiają ich zestawienie, a co ważniejsze nie trzeba wypełniać między nimi spoin pionowych. Taka konstrukcja pustaka nie tylko przyspiesza budowę, ale też przyczynia się do oszczędnego stosowania zapraw. Jest to również połączenie cieplejsze, niż z zaprawą, dzięki czemu nie tworzą się mostki termiczne –  miejsca potencjalnej ucieczki ciepła., Także zewnętrzne, licowe powierzchnie pustaków pustaków są wyprofilowane w taki sposób, aby ułatwić późniejsze tynkowanie ściany.

Szlifowane powierzchnie wsporne

Pustaki z ceramiki poryzowanej Porotherm przeznaczone do budowy w systemach cienkospoinowych Profi i Dryfix poddaje się dodatkowej obróbce. Są z precyzją szlifowane od góry i od dołu. To sprawia, że mają niespotykaną dotąd dokładność wymiarową, wynoszącą 0,3 mm. Idealnie gładkie pustaki można murować na cienkie spoiny (o grubości ok. 1 mm). Dzięki szlifowaniu zaprawa przylega do nich bardzo dokładnie. Pustaki szlifowane to także znaczne zmniejszenie zużycia zaprawy i lepsze parametry termiczne gotowej ściany.

Szczelinowa budowa

Precyzyjnie wypracowany układ drążeń (szczelin) wewnątrz pustaka wydłuża drogę przepływu ciepła przez ścianę. Dzięki temu pustaki poryzowane zyskują lepszą, niż tradycyjne izolacyjność cieplną. Zwiększa ją także ustawienie pustaków, podczas murowania ściany dłuższe ścianki oddzielające drążenia są układane równolegle do lica ściany, przecinając potencjalną drogę ucieczki ciepła.

Zoptymalizowany ciężar

Ceramika budowlana należy do materiałów stosunkowo ciężkich, co zapewnia wznoszonym z niej murom m. in doskonałe parametry konstrukcyjne (czyli wytrzymałość), wysoką izolacyjność akustyczną oraz akumulacyjność cieplną. Dzięki porowatej strukturze i budowie szczelinowej pustaki z ceramiki poryzowanej są jednak stosunkowo lekkie przy dużych wymiarach pojedynczych elementów – np. pustaki o szerokości 440 mm ważą od 17 do 20 kg. Duży rozmiar pustaków, które stanowią podstawowy element systemu pozwala wymurować metr kwadratowy ściany już z 16 pustaków.

(zdjęcia)

Dyfuzyjność ścian z ceramiki

Pustaki z ceramiki poryzowanej są paroprzepuszczalne, co oznacza że mają dużą zdolność do przepuszczania pary wodnej. Mury swobodnie “oddychają”, gdyż następuje w nich niezakłócony proces dyfuzji pary wodnej. Dzięki mikroporom nadmiar wilgoci wytwarzanej przez mieszkańców jest usuwany z wnętrza budynku. Struktura domu, którego bazą jest ceramika poryzowana ma też zdolność do wyrównywania sezonowych wahań wilgotności w pomieszczeniach.

(zdjęcia)

Sucha ściana bez wilgoci

Dzięki wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze – około 900˚ C.pustaki z ceramiki poryzowanej są materiałem suchym. Ściany wymurowane z Porothermu są niemal pozbawione wilgoci technologicznej, gromadzącej się zazwyczaj podczas budowy domu. Jest to możliwe m.in. dzięki murowaniu z pustaków na suchą zaprawę w technologii Porotherm Dryfix. Tzw. wilgotność ustabilizowaną – utrzymującą się w ścianie podczas użytkowania budynku uzyskują zaraz po wzniesieniu przegrody.

(zdjęcia)

System Porotherm

Rozwiązania systemowe to oferta zapewniająca dopasowanie elementów i produktów niezbędnych do wykonania elementu bądź całości budynku. To odpowiedź Wienerberger  na oczekiwania inwestorów dotyczące wysokiej jakości gotowego produktu, jakim jest budynek, a także procesu powstawania, jego usprawnienia a przede wszystkim wykonania. System to zestawienie pasujących do siebie elementów, oferowanych przez jednego producenta, co gwarantuje  nie tylko dopasowanie i kompatybilność wszystkich elementów, ale przede wszystkim utrzymanie parametrów elementów budynku oraz jakości ich materiału.

Co zapewnia zastosowanie systemu Porotherm?

Kompatybilność

Kompatybilność i modułowość elementów systemu Porotherm to ułatwienie dla architektów i projektantów domów jednorodzinnych. Zestaw materiałów budowlanych dopasowanych do siebie pod względem m.in. technicznym, wymiarowym oraz estetycznym ułatwia projektowanie trwałych konstrukcji o wysokich walorach estetycznych.

Wygoda wyboru i łatwość wykonania

Gotowe zestawienia produktów przeznaczone do wykonania elementu budynku ułatwiają pomoc w wyborze i zakupie materiałów inwestorom. Dają także pewność jednorodności wykonanych elementów, co pozwala na oszczędności podczas eksploatacji domu. Dopasowane materiały i chemia budowlana pozwalają wykonawcom ograniczyć prawdopodobieństwo błędów wykonawczych, upraszczają prace i skracają czas budowy.

Elementy uzupełniające

Oferta obejmuje różne modele pustaków – poza podstawowymi w jej skład wchodzą pustaki połówkowe, narożnikowe, a także wyposażone w kieszenie, które są stosowane np. podczas murowaniu otworów okiennych i drzwiowych

Rozwiązania ścienne w systemie Porotherm

System ścienny obejmuje wzajemnie uzupełniające się produkty, niezbędne do wymurowania wszystkich ścian budynku. W jego skład wchodzą ceramiczne materiały murowe – pustaki a także elementy ceramiczne będące uzupełnieniem ściennych którym towarzyszą niezbędne do murowania zaprawy oraz narzędzia.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne

W systemie Porotherm można wymurować każdy rodzaj ściany. Wienerberger proponuje komplementarne rozwiązania zarówno na ściany jedno-, dwu- jak i trójwarstwowe oraz na  wewnętrzne nośne i działowe. System Porotherm pozwala na wznoszenie domów spełniających wysokie wymagania izolacyjności termicznej. Do budowy domu energooszczędnego przeznaczona i szczególnie polecana jest technologia Porotherm T, czyli pustaki wypełnione wełną mineralną. Z myślą o ścianach wewnętrznych powstało rozwiązanie Porotherm AKU, które tworzą pustaki o doskonałych parametrach akustycznych oraz izolacyjnych.

Systemy do budowy ścian energoefektywnych

Porotherm Profi oraz Dryfix umożliwiają budowę domów zgodnych z najnowszymi wymogami energooszczędności i zdrowotności

Certyfikaty i referencje

certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat
certyfikat

Partnerzy Gresbud

partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud
partnerzy Gresbud