Poradnik

AZBEST

Historia eternitu sięga początku XX w. – był to przełom na rynku dekarskim, ponieważ azbestowo-cementowe materiały budowlane były niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, jednocześnie ognioodporne i wytrzymałe mechanicznie. Produkt ten posłużył między innymi do krycia dachów, gdzie spełniał swoją rolę zgodnie z oczekiwaniami.

Badania nad szkodliwym działaniem wyrobów eternitowych rozpoczęto stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Stwierdzono wtedy, że materiał ten rozpada się po 20-50 latach wraz z uwalnianiem cienkich włókien azbestowych, które w wyrobach dekarskich stanowiły ok. 12% całego produktu. Włókna te wdychane przez człowieka zostają w płucach na stałe powodując wiele schorzeń prowadzących często do śmierci.

W Polsce eternit był popularnym materiałem nie tylko ze względu na wytrzymałość, ale również na jego cenę. Po wprowadzeniu w wielu krajach Europy zakazów dystrybucji tego materiału Polska stała się z kolei rynkiem zbytu, co spowodowało spadek cen i wzmożoną sprzedaż.

Problem nasilił się, gdy wzrósł odsetek zachorowań na pylicę azbestową. To zapoczątkowało wielkie kampanie anty-azbestowe, a w województwie lubelskim projekty demontażowe, których realizatorem jest między innymi firma Gresbud.

 

MASZ AZBEST/ETERNIT NA DACHU? NIE WIESZ CO Z NIM ZROBIĆ?

Zależy Ci na czasie i chcesz szybko lub w niedalekiej przyszłości, bezpiecznie pozbyć się eternitu.
Skontaktuj się z nami, a my kompleksowo wykonamy tę usługę łącznie z wykonaniem nowego pokrycia dachu – oferujemy korzystne ceny przy zakupie materiałów dekarskich w naszej firmie
tel. 81 444 15 45 wew. 11 lub 12

Poradnik azbestowy – budynek na terenie gminnym

Poradnik azbestowy – budynek na terenie miejskim

PAMIĘTAJ!
AZBEST TO DUŻE ZAGROŻENIE DLA ŚRODOWISKA i TWOJEGO ZDROWIA

Do pobrania:

Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest

Zgłoszenie robót nie wymagających pozwolenia na budowę

Certyfikaty i referencje

Partnerzy Gresbud